Budżet obywatelski - projekt nr 51

W dniach 04 - 10.09.2023 mieszkańcy naszego miasta będą mogli oddać swój głos na realizację projektów zgłoszonych w ramach budżetu obywatelskiego. W tym roku zachęcamy na oddanie swojego głosu na projekt nr 51. Budowa integracyjnego placu zabaw "CIUCHCIA" przy Miejskim Przedszkolu nr 14 im. Wesołej Lokomotywy w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1.

Opis projektu

Projekt obejmuje utworzenie integracyjnego placu zabaw dla dzieci w wieku 3-16 lat. Głównym założeniem tego placu zabaw jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni w dzielnicy Chebzie pozwalającej na rozwój poznawczy, ruchowy i społeczny wszystkich jego użytkowników oraz kontynuacje terapii i rehabilitacji dzieci z niepełnosprawnościami.

Plac zabaw powstanie w miejscu obecnie istniejącego placu zabaw z mocno wyeksploatowanymi urządzeniami.

Zabawa jest nieodłącznym elementem rozwoju każdego dziecka. Dzięki sprzętom na placu zabaw dzieci uczą się kontroli nad swoim ciałem, poznają jego ograniczenia. Zdobywają umiejętność koordynacji i planowania ruchów oraz ćwiczą równowagę. Aktywność na placu zabaw sprzyja pracy układu nerwowego oraz mózgu. Podczas zabawy i ruchu dostarczanych jest wielu potrzebnych bodźców angażujących zmysły (m.in. dotyku, wzroku, równowagi) i pozwalające na ich integrację. Stwarza również okazję do pozytywnego spożytkowania dziecięcej energii. Zabawa na placu zabaw to również trening współpracy i kreatywności. Dzieci w praktyce poznają zasady współpracy w grupie i uczą się budować relację z innymi dziećmi.
Projekt integracyjnego placu zabaw obejmuję instalację takich urządzeń jak karuzela integracyjna jest urządzeniem zabawowym przeznaczonym na integracyjne place zabaw - zarówno dla dzieci niepełnosprawnych, jak i swobodnie poruszających się. Została skonstruowana w ten sposób, aby mogły na nią w bezpieczny sposób wjechać dwa wózki inwalidzkie. Urządzenie wprowadzane jest w ruch siłą mięśni ramion poprzez obracanie kierownicą;  zestawu składającego się z: szerokich podjazdów i długich poręczy ze stali nierdzewnej ułatwiają pokonywanie wzniesień osobom na wózkach. Zestaw posiada podjazdy, podesty na różnych poziomach, mini ściankę wspinaczkową, rurę strażacką z modułami z polietylenu formowanego oraz dwie zjeżdżalnie Znajdziemy tam też moduły: ksylofon, telefon akustyczny oraz gry "pinball", "3in a row", "mysz i kot", "puzzle" oraz "wyścigi” zestaw został stworzony z myślą o dzieciach typowo rozwijających się jak również tych z wszelkiego rodzaju ograniczeniami, które wykluczają je z zabawy na standardowym placu zabaw; pociągu –miejsca do zabaw integracyjnych spełniającego 12 funkcji zabawowych m.in.: zabawa w role, manipulowanie, czołganie odpoczynek, chowanie się, rozwijanie kreatywności;  bujaka miejsca zabaw integracyjnych spełniające 7 funkcji zabawowych m.in.: zabawa w role, odpoczynek, balansowanie, rozwijanie kreatywności, stymulacja dotykowa; deski balansującej, która oprócz nauki równowagi może służyć jako przyrząd terapeutyczny dla dzieci z niepełnosprawnością motoryczną, sensoryczną oraz z trudnościami w uczeniu się, zestawu huśtawek i ziemnych gier interaktywnych i planszowych oraz zagospodarowanie przestrzeni zapewniającej bezpieczeństwo wszystkich osób z nich korzystających. Urządzenia architektury placu zabaw są tak dobrane, aby w pełni umożliwiały integrację dzieci sprawnych z ich niepełnosprawnymi rówieśnikami.

Ogrodzeniem placu zabaw będzie płot przedszkola, a od strony budynku szpaler bylin wieloletnich np. żurawki, które dorastają do około 50 cm.

Uzasadnienie realizacji projektu

W chwili obecnej nasze miasto praktycznie nie posiada przestrzeni do zabaw dla dzieci z dysfunkcjami ruchowymi. Dzieci z niepełnosprawnościami pozbawione są możliwości rozwojowych jakie daje im plac zabaw. Utworzenie integracyjnego placu zabaw z urządzeniami dostosowanymi do użytkowników na wózkach inwalidzkich w dzielnicy Chebzie niedaleko Stacji Biblioteka i planowanego centrum przesiadkowego  pozwoli;

• stworzyć bezpieczne miejsce rozwoju, poznania oraz współpracy dzieci pełnosprawnych i ich niepełnosprawnych rówieśników;
  • stworzyć miejsce, gdzie „nietypowe” i „dziwne” zachowania dzieci z wszelkimi niepełnosprawnościami są rozumiane i w pełni akceptowane, wzmacniając ich poczucie wartości i przynależności;
  • poprawić jakość życia dzieci z niepełnosprawnościami i umożliwić realną integrację ze środowiskiem lokalnym;
  • zmniejszyć poczucie izolacji rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi tworząc miejsce spotkań i wymiany doświadczeń;

Ogólnodostępność

Teren placu zabaw wpasowany jest w tereny zielone(ogród przedszkolny) tworząc dodatkowo przestrzeń do odpoczynku. Całość terenu jest ogrodzona, co dodatkowo podnosi bezpieczeństwo uczestników zabawy na placu. Po zakończeniu projektu plac zabaw będzie ogólnodostępny: od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-17.00 dla dzieci uczęszczających do Miejskiego Przedszkola nr 14 im. Wesołej Lokomotywy w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1, w godzinach popołudniowych oraz w soboty i niedziele oraz w dni wolne i wakacje będzie służył od rana do zmroku mieszkańcom naszego miasta. Zostanie on opatrzony tablicą informacyjną, a dedykowane również dzieciom niepełnosprawnym urządzenia o zostaną oznakowane emblematem "Niepełnosprawność". Dzieci będą mogły korzystać z placu zabaw pod opieką rodziców i opiekunów.