Informacja od Dyrektora

Szanowni Rodzice i uczniowie,

uprzejmie informuję, że została rozpoczęta procedura związana z nadaniem imienia Szkole Podstawowej nr 5 oraz Przedszkolu Miejskiemu nr 14 wchodzącym w skład Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 1 w Rudzie Śląskiej.

Nadając imię chcemy zwrócić uwagę na specyfikę oraz tożsamość i indywidualność szkoły i przedszkola, wskazując jednocześnie na system wartości, kierunek działań dydaktyczno – wychowawczych oraz poczucie jedności i solidarności w promowaniu ich pozytywnego wizerunku.

Imię nadane szkole i przedszkolu to punkt odniesienia dla działań całej społeczności szkolnej i przedszkolnej: uczniów, nauczycieli, rodziców.

Patronat powinien sprzyjać realizacji celów wychowawczych szkoły, umożliwiać wychowawcze oddziaływanie oraz wpływać na przyjęty sposób postępowania i zachowania.

Zwracam się z prośbą do całej społeczności Zespołu Szkolno Przedszkolnego nr 1 o zgłaszanie kandydatur na patronów Szkoły Podstawowej nr 5 oraz Przedszkola Miejskiego nr 14. Kandydatury wraz z krótkim uzasadnieniem (w miarę możliwości) należy składać na specjalnej Karcie zgłoszenia, którą można pobrać u wychowawcy lub w sekretariacie szkoły. Ostateczny termin zgłaszania kandydatur upływa 30 września 2021 r. (na festynie szkolnym będzie jeszcze możliwość zgłoszenia swojego kandydata).

Jednocześnie proszę, aby w swoich propozycjach kandydatur uwzględniać osoby wyróżniające się nienagannym życiorysem, nie budzące żadnych zastrzeżeń pod względem swojej postawy etycznej, moralnej i zawodowej. W przypadku zbiorowości lub organizacji należy uwzględnić takie informacje jak: powszechne uznanie, znaczące osiągnięcia, prestiż społeczny i niekwestionowany autorytet. Ponadto patronat może odnosić się do kultury i tradycji naszej Małej Ojczyzny, z uwzględnieniem nazw regionu i jego charakterystycznych cech. W przypadku przedszkoli dopuszcza się imiona postaci fikcyjnych i nazw charakteryzujących specyfikę działalności przedszkolnej.

Serdecznie zachęcam wszystkich rodziców, nauczycieli, pracowników administracyjno - obsługowych i uczniów do udziału w procedurze wyboru patrona, a tym samym o decydowaniu o swojej szkole i przedszkolu. Mam nadzieję, że NASZ wybór sprawi, że szkoła i przedszkole uzyskają swoistą indywidualną tożsamość wyróżniającą je spośród innych szkół w naszym mieście.

Joanna Nowak

Dyrektor Zespołu