Wtorek, 2018-07-17

Imieniny: Aleksego, Bogdana

Bezpieczny wypoczynek na wodą

Wakacje to dobry czas by spędzić trochę czasu nad wodą, gdy pozwala na to pogoda. I nie ma znaczenia czy to basen, jezioro, rzeka, morze... Jednak musimy pamiętać o naszym bezpieczeństwie.

Zasady bezpiecznej kąpieli:

• Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel będzie w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane, i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik.
  • Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy.
  • Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni.
  • Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody ochlapmy nią klatkę piersiową, szyję, kark i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi.
  • Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.
  • Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem kręgosłupa, kalectwem, a nawet śmiercią.
  • Nigdy nie skacz „na główkę”, gdyż dno naturalnego zbiornika wodnego może się zmienić w ciągu kilku dni.
  • Pamiętajmy, że materac dmuchany lub koło nie służy do wypływania na głęboką wodę.
  • Nigdy nie wchodźmy do wody po alkoholu lub pod wpływem środków odużających.
  • Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.
  • Sprzatajmy po sobie - wszystko co przynosimy ze sobą nad wodę, zabieramy wraz z zakończeniem odpoczynku.
  • Nie zakłócajmy ciszy i spokoju głośną muzyką, krzykami, piskami.