Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Rudzie Śl.

Kronika Szkoły

Kronika Szkoły jest utrwaleniem tego, co wydarzyło się w murach naszej szkoły. Burzliwe wydarzenie, jakie miały miejsce w naszym regionie również miały wpływ na życie naszej szkoły, a więc i na jej kronikę.

Pierwsze wpisy w Kronice są w języku niemieckim. Pod koniec XIX wieku w naszym regionie używano języka niemieckiego, a pierwszy wpis w języku polskim pochodzi z 5 września 1922 roku aż do momentu wybuchu II wojny światowej. Wóczas wpisy znowu są w języku niemieckim, aż do wyzwolenia spod hitlerowskiej okupacji. Od tego czasu Kronika dodatkowo jest wzbogacana o artykuły prasowe, w których pisano o Szkole Podstawowej Nr 5 i naszych uczniach, oraz zdjęcia.

Czas jaki minął od pierwszego wpisu w Kronice Szkolnej odbija się na jej papierze. Robi się on coraz bardziej żółty i kruchy, a więc łatwo się uszkadza przy przewracaniu kolejnych stron. Z myślą o zachowaniu tej cennej dla naszej szkoły pamiątki, postanowiliśmy zrobić jej cyfrową kopię. W tej formie będzie nam łatwiej podzielić się z gośćmi na naszej szkolnej stronie, jak również podczas Dni Otwartych w naszej szkole.

Biorąc po uwagę fakt, iż nasza szkoła istnieje od 1985 roku, musieliśmy podzielić wpisy w Kronice Szkolnej na kilka części.

Artykuły