Sobota, 2018-07-21

Imieniny: Danieli, Wawrzyńca

Obchody 75. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Z okazji zbliżającej się 75. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego Instytutu Pamięci Narodowej wspólnie ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej apeluje o zorganizowanie w całym kraju obchodów tego wydarzenia pod wspólnym hasłem „My z niego wszyscy". Ministerstwo Edukacji Narodowej przyłącza się do apelu i zachęca wszystkie szkoły aby 26 września, w przeddzień rocznicy, przypomniały uczniom o dziele Polski Podziemnej.

Dzień Polskiego Państwa Podziemnego jest świętem państwowym, obchodzonym co roku 27 września. Uchwalone zostało 11 września 1998 r. przez Sejm RP. Najważniejszym celem AK było prowadzenie walki z Niemcami oraz przygotowywanie kadr, a następnie sformowanie jednostek wojskowych w celu jawnego wystąpienia przeciw okupantowi w najbardziej sprzyjającym momencie wojny. Tajne struktury podporządkowane rządowi emigracyjnemu nazywano po wojnie Polskim Państwem Podziemnym. Drugiego takiego państwa nie było w całej Europie.

Źródło: MEN

Nasz szkoła wraz z uczniami i nauczycielami tego dnia przyłaczy się do obchodów. Prosimy by w dniu 26.09.2014 r. (zgodnie ze Statutem Szkoły) uczniowie przyszli do szkoły w stroju oficjalnym, gdyż jest to uroczystość państwowa.