Odblaski

Źródło: um.suwalki.plW dniu 31 sierpnia wejdzie w życie nowelizacja Prawa o Ruchu Drogowym. Od tego dnia każdy pieszy poruszający się poza terenem zabudowanym będzie zobowiązany do posiadania na sobie odblaskowych elementów po zmierzchu. Dotychczas obowiązek do posiadania odblasków miały tylko dzieci poniżej 15-tego roku życia. Oczywiście nie trzeba mieć odblasków tylko w sytuacji, w której pieszy będzie poruszał się po chodniku lub w obszarze zabudowanym.

Jednak kierowcy często powtarzaja, że dzięki odblaskom również w obszarze zabudowanym szybciej zauważają pieszego.

Rozpoczynając nowy rok szkolnym jako rodzice czy opiekunowie powinniśmy się zastanowić, czy w związku z jesienno-zimową szarugą nie warto wyposarzyć nasze pociechy w odblaski. W końcu życie jest bezcennym darem. Sprawdźmy czy plecak, kurtka, buty mają odblaskowe elementy, tylko po to by nasze dzieci po zmroku były widoczne przez kierowców.

Źródło: http://www.otostrona.pl/odblaskowe/index.php?p=1_7_ODBLASKIZalety posiadania odblasków:

1. Osoba idąca poboczem po zmierzchu w ciemnym ubraniu jest widoczna z ok. 20 m, a w jasnym ubraniu z ok. 30 m.
  2. Osoba posiadająca elementy odblaskowe jest widoczna z odległości 150 - 300 m.
  3. Wiedząc, że poza terenem zabudowanym (o ile nie ma znaku o ograniczeniu prędkości), kierowca może poruszać się szybciej niż 50 km/h. W zależności od warunków na drodze i stanu technicznego pojazdu droga hamowania wynosi od 32 metrów w zwyż.
  4. Od zmroku do świtu zdarza się ok. 50% wszystkich śmiertelnych wypadków drogowych, chociaż ruch jest wtedy wielokrotnie mniejszy.
  5. Jeżeli zostaniem potrąceni przez samochód poza terenem zabudowanym po zmierzchu i nie będziemy posiadali odblasków, wówczas ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania.