Oni również chodzili do naszej szkoły... Magdalena Kaczmarczyk (Wielik)

Nazywam się Magdalena Kaczmarczyk z domu Wielik. Urodziłam się w 1938 roku. Pierwsze lata mojego życia przypadły na czas drugiej wojny światowej.
Po raz pierwszy ze szkołą w Chebziu zetknęłam się w roku 1944. Jako sześciolatek zostałam zapisana do Szkoły Powszechnej Niemieckiej, ponieważ był to czas okupacji hitlerowskiej i musieliśmy się uczyć języka niemieckiego. W moim domu przez cały czas okupacji mówiło się po polsku a język niemiecki znałam z podwórka, ulicy, sklepu, kościoła. Nauka odbywała się wtedy w budynku przy ulicy Węglowej. Na początku roku 1945 zajęcia w szkole zostały zawieszone ponieważ front przesuwał się na zachód i Niemcy uciekali z Rudy. Do szkoły wróciłam we wrześniu 1945 roku znów do pierwszej klasy ale już polskiej szkoły. Po wojnie brakowało wszystkiego. Nie mieliśmy zeszytów ani książek, a pisaliśmy kredą na drewnianych tabliczkach. Klasy były bardzo liczne.
Serdecznie wspominam Panią Bernadzikiewicz, która mieszkała na terenie szkoły. Czasami z koleżankami pomagałyśmy jej uporządkować mieszkanie. Pamiętam, że wszędzie leżały książki i zeszyty. Ona żyła szkołą i swoimi uczniami. Pani Bernadzikiewicz nauczyła mnie płynnie czytać i pisać. Do szkoły w Chebziu chodziłam przez siedem lat. Ponieważ ogłoszono reformę oświaty i skrócono o rok naukę w szkole powszechnej. Po ukończeniu szkoły w Chebziu uczyłam się w Zawodowej Szkole Odzieżowej w Katowicach. Po skończeniu szkoły zawodowej pracowałam w banku w Nowym Bytomiu. W roku 1959 wyszłam za mąż a w 1961 urodziłam córkę Marcelę i od tego czasu już nie pracuję. Zajmowałam się wychowywaniem córki i opieką nad rodzicami.
Ze szkołą w Chebziu związana jest również moja córka, która pracuje w niej od roku 1985 jako nauczyciel i pedagog. Od tego roku szkolnego mój wnuk Krzysiu również zaczął pracę w tejże szkole jako nauczyciel. Tak więc ja jak i moja rodzina jesteśmy cały czas związani ze szkołą w Chebziu. Często opowiadam moim bliskim o beztroskich latach dzieciństwa, które spędziłam w murach szkoły, a oni opowiadają mi co dzieje się w szkole obecnie.