Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Rudzie Śl.

 • Kalendarium

  Piątek, 2020-12-04

  Imieniny: Barbary, Hieronima

 • Statystyki

  • Odwiedziny: 923903
  • Do końca roku: 27 dni
  • Do wakacji: 203 dni

Jesienny spacer po jurze

W minioną sobotę mała grupka uczniów wraz z nauczycielami skorzystała z uroków polskiej zlotej jesieni i wzięła udział w wycieczce na Jurę Krakowsko-Częstochowską oraz do Ojcowskiego Parku Narodowego. 

Program wycieczki był bardzo napięty, ale bardzo interesujący. W Olkuszu nie tylko dowiedzieliśmy się o podziemiach z początku XV wieku wykopanych przez gwarków, ale także mogliśmy zobaczyć w pobliskiej bazylice małej najstarsze renesansowe organy z dosyć mroczną historią. Na starówce poszukiwaliśmy posążków gwarków, które ustwione były w różnych pozach i posiadały krótkie opisy historyczne tego miasta. 

Następnym celem wyprawy było wzórze zamkowe w Rabsztynie. Mogliśmy wejść na dziedziniec, który jest częściowo odbudowywany i podziwiać piękno okolicy z tarasów widokowych. Ponad programowo niektórzy postanowili sprawdzić, jak to jest być zamkniętym w dybach. 

Kolejny cel naszej wyprawy to Pieskowa Skała i Maczuga Herkulesa. Jednak najbardziej wszyscy cieszyli się z wejścia do Jaskini Nietoperzowej. Mogliśmy podziwiać tam trzy rodzaje nietoperzy, które bardzo ciężko było znaleźć wśród zwisających stalaktytów. Ponad to widzieliśmy fragmenty kości pradawnych zwierząt znajdujące się w ścianach skalnych. 

Zwieńczeniem wycieczki był spacer krasową Doliną Będkowską do Brandysowej Skały, pod którą czekał na nas ciepły posiłek i herbata. Spacer był długi, wymagający, ale mogliśy podziwiać piękną polską jesień i zobaczyć źródło Będkówki.