Historia

Historia Przedszkola

Przedszkole kiedyś, Przedszkole dziś

 

    Budynek, w którym mieści się Miejskie Przedszkole nr 14 wybudowany został w roku 1910 za czasów urzędowania Dyrektora Kopalni „Paweł’ Bernarda  Stephana. W budynku utworzono  Dom Związkowy. w którym odbywały się spotkania towarzystw kościelnych,  a także przedstawienia i akademie dla mieszkańców Chebzia. W roku 1912  w budynku swą działalność rozpoczęła ochronka dla blisko stu dzieci   z Chebzia, którą prowadziły siostry Elżbietanki. Pierwszą ochroniarką była siostra Gislena. W okresie plebiscytu ochronka była zamknięta od 01 czerwca 1926 r. wychowawczynią została siostra Bernard Stanisława Balbina, która prowadziła  przedszkole do sierpnia 1934 roku.
    Oficjalna nazwa „przedszkole” dla wszystkich placówek wychowawczych dla małych dzieci wprowadzona została ustawą z dnia 11 marca 1932 r.
„O ustroju szkolnictwa”. Ustawa ta regulowała podstawy prawne działania przedszkoli, ich charakter, zadania i wiek uczęszczających tam dzieci, określała także rodzaj kwalifikacji zawodowych wychowawczyń. Pierwotna nazwa przedszkola brzmiała: ”Przedszkole Nr 7 w Chebziu”.
    01 września 1934 r. kierowniczką przedszkola została siostra Teresa Podleśna – absolwentka Seminarium Ochroniarskiego w Mysłowicach 1932 r.
W październiku 1939 r. budynek przedszkola został przejęty przez okupanta. Działalność swą przedszkole wznowiło w kwietniu 1945 r. dzięki wielkiemu zaangażowaniu siostry Teresy Podleśnej , która powróciwszy do Chebzia, zastała obiekt całkowicie zdewastowany i niezwłocznie rozpoczęła starania w Urzędzie Gminnym o przeprowadzenie remontu budynku i o jego wyposażenie. Następne lata przyczyniły się do znacznego rozwoju przedszkola dzięki finansowemu wsparciu Dyrektora Kopalni „Paweł” p. Szmidta, Naczelnika Kolei  p. Przybyły i Inspektora Gminy Godula p. Gryski. Przy liczbie ponad sto dzieci w przedszkolu zafunkcjonowały dwa oddziały. Dodatkowo zatrudniono wychowawczynię p.Hildegardę Kowolikówną. Powołano Radę Matek, która współdecydowała w sprawach organizacji imprez i uroczystości typu: Gwiazdka, Św. Mikołaj, Święcone, Zabawa Karnawałowa, wprowadzając uchwała określoną składkę finansującą te imprezy ( np. w roku szk. 1946/47 Mikołaj – 50 zł od każdego dziecka. Gwiazdka – 70 zł).  Ustalono miesięczną składkę   
na żywienie dzieci w przedszkolu w wysokości 40 zł miesięcznie. We wszystkich imprezach i uroczystościach brali udział zaproszeni goście: dyrektor kopalni „Paweł”, naczelnik Kolei, inspektor Gminy Godula, przewodniczący Komisji Oświatowej, proboszcz parafii w Goduli. W styczniu 1949 r. kierowniczka przedszkola Teresa Podleśna wzięła udział w kursie organizowanym przez Inspektorat Szkolny w Katowicach Pt. „ Kurs pedagogiczny i oświaty radziecko-sowieckiej”.  Od tej pory siostry zakonne pełniące funkcje wychowawczyń przedszkoli nie mogły brać udziału  w konferencjach rejonowych organizowanych przez Inspektorat Szkolny.
    W przedszkolu w miejsce Rady Matek utworzono Komitet Rodzicielski, którego skład musiał być zaakceptowany przez Komisję Społeczną składającą się z członków PZPR. Od tego roku wprowadzono obchody Święta Pracy - uroczysta akademia organizowana wspólnie z kierownictwem szkoły podstawowej. Zaniknęła też zwyczajowo przyjęta forma rozpoczynania i zakończenia roku szkolnego mszą dziękczynną w Kościele w Goduli z udziałem dzieci przedszkolnych, uczniów szkoły podstawowej i ich rodziców. Zaprzestano tez organizowania uroczystości typu Gwiazdka, św. Mikołaj. Uroczyście obchodzono w kolejnych latach grudniu urodziny Generała Józefa Stalina, Przewodniczącego Rady Państwa Bolesława Bieruta.Teresa Podleśna kierowała przedszkolem do stycznia 1955 roku. W kolejnych latach funkcję tę pełniła Brygida Szwarc.
    1 września 1968 r.  kierownikiem przedszkola została Janina Rolicz. W tym czasie  przedszkole było jednooddziałowe, obejmujące od 30 – 40 dzieci. Od samego początku wszystkie działania Janiny Rolicz skierowane zostały na stworzenie dzieciom optymalnych warunków pobytu w przedszkolu. Swa wizję przedszkola rozpoczęła od zagospodarowania ogrodu przedszkolnego. Dzięki współpracy z Koleją oraz Hutniczym Przedsiębiorstwem Remontowym, pełniącym wówczas rolę tzw. zakładu opiekuńczego przedszkola oraz przy wielkim zaangażowaniu rodziców i tzw. czynom społecznym, w ogrodzie w niedługim czasie powstał plac zabaw dla dzieci wyposażony w liczne urządzenia do ćwiczeń i rekreacji, służący dzieciom z całego Chebzia. Zamontowano nowe ogrodzenie, powstało „poletko doświadczalne”, barwne klomby i rabatki. Budynek poddany został kapitalnemu remontowi obejmującemu swym zakresem przebudowę okien, wykonanie dobudówki, wymianę pieców kaflowych na piece typu „Żar”, wymianę instalacji elektrycznej. W kolejnych latach Pani kierownik Janina Rolicz sukcesywnie wzbogacała bazę materialną i dydaktyczną przedszkola. Janina Rolicz kierowała przedszkolem 17 lat.
    Z dniem  1 września 1985 r. stanowisko dyrektora przedszkola objęła Irena Kasperek. Od tego też roku szkolnego zmienia się struktura organizacyjna przedszkola z jednooddziałowego na dwuoddziałowe, co wiąże się z podjęciem prac remontowych i modernizacyjnych w budynku. W niedługim czasie następuje adaptacja mieszkania zajmowanego przez pracownika obsługi na  salę zajęć dla przedszkolaków. Dzieci otrzymują do dyspozycji nowe przestronne pomieszczenie z wyodrębnioną salą zabaw, sanitariatami. Ogród przedszkolny zyskuje na wizerunku dzięki likwidacji starych zabudowań gospodarczych. Utwardzona zostaje droga dojścia do przedszkola poprzez pokrycie asfaltem ( obecnie kostka brukowa). W ogrodzie sukcesywnie przeprowadzane są nasadzenia drzew i krzewów, co czyni otoczenie przedszkola oazą zieleni w Chebziu. W roku 1990 z chwilą wejścia w życie  ustawy z dnia 8 marca 1990 r.
o samorządzie terytorialnym następuje zmiana nazwy przedszkola  z „Przedszkole Publiczne nr 14” na „ Miejskie Przedszkole nr 14 w Rudzie Śląskiej”. Organem prowadzącym przedszkole jest Gmina Ruda Śląska.
    W roku 1991 przeprowadzony zostaje kapitalny remont przedszkola obejmujący: założenie instalacji centralnego ogrzewania ( likwidacja pieców węglowych), budowę kotłowni na olej opałowy, remont pokrycia dachowego, wymianę instalacji elektrycznej, wodociągowej i kanalizacyjnej, remont podłóg.
W roku następnym zakończone zostają prace modernizacyjne bloku żywieniowego. W kolejnych latach przeprowadzane są remonty bieżące mające na celu utrzymanie estetyki, funkcjonalności i bezpieczeństwa budynku i zachowanie optymalnych warunków   dla prowadzenia działalności statutowej przedszkola. 
W 2003 r. przeprowadzono kapitalny remont dachu obejmujący całkowitą wymianę pokrycia dachowego. Stopniowo wymienione zostają okna w budynku.
W 2007 r. następuje całkowita przebudowa bloku żywieniowego oraz jego wyposażenie zgodnie z obowiązującymi standardami w zakresie wymagań higienicznych i zdrowotnych. Stale wzbogacana jest baza materialna i dydaktyczna przedszkola. W roku szkolnym 2008   ze względu na dużą ilość zgłoszonych do przedszkola dzieci zostaje utworzony trzeci oddział. Ta struktura organizacyjna utrzymuje się do tej pory. 
    Dzięki wielkiemu zaangażowaniu dyrektor Ireny Kasperek udało się stworzyć w Chebziu przedszkole, w którym dzieci mają zapewnione optymalne warunki rozwoju, gdzie panują prawdziwie partnerskie kontakty z rodzicami, nauczycielami, personelem przedszkola, pobliska szkołą podstawową, organizacjami działającymi na rzecz edukacji i opieki nad małymi dziećmi. Miejskie Przedszkole nr 14 w Rudzie Śląskiej – Chebziu osiągnęło status placówki oświatowej uspołecznionej, związanej z rodziną i społecznością lokalną.