Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Rudzie Śl.

 • Kalendarium

  Sobota, 2018-07-21

  Imieniny: Danieli, Wawrzyńca

 • Statystyki

  • Odwiedziny: 337146
  • Do końca roku: 163 dni
  • Do wakacji: WAKACJE!!!

Oni również chodzili do naszej szkoły... Ks. Edward Krusz

Urodził się 14 października 1922 roku w Chebziu. Był synem Jana i Rozalii z domu Słota. Po ukończeniu szkoły powszechnej, w latach 1934-1939 uczył się w gimnazjum w Tarnowskich Górach, gdzie zdobył tzw. małą maturę. 

W okresie II wojny światowej został najpierw wysłany przez okupanta na roboty, a następnie powołany do wojska niemieckiego. W 1944 roku dostał się do niewoli amerykańskiej. Po przyjęciu w szeregi wojska polskiego walczył pod Monte Cassino. Zraniony na polu bitwy, przez dłuższy czas przebywał w szpitalu wojskowym. Po zakończeniu wojny powrócił do Polski. W 1946 roku zdał w Bytomiu egzamin dojrzałości. Po maturze wstąpił do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie i rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 1951 roku w katedrze św. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach z rąk Księdza Biskupa Koadiutora Herberta Bednorza.

Jako wikariusz duszpasterzował w parafiach: św. Wawrzyńca i św. Antoniego w Wirku, św. Antoniego w Rybniku, Matki Boskiej Szkaplerznej w Gierałtowicach, Najświętszej  Maryi  Panny  Wspomożenia  Wiernych  w  Czechowicach-Dziedzicach i św. Apostołów Piotra i Pawła w Brzozowicach-Kamieniu. W 1961 roku przeniesiono go jako wikariusza do parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybnej-Strzybnicy.
W tym samym roku, po utworzeniu na jej terenie nowej stacji duszpasterskiej w Boruszowicach, Ks. Krusz został mianowany pierwszym rektorem miejscowego kościoła pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej.

Ks. Edward Krusz zmarł 25 czerwca 1969 roku w Boruszowicach. Został pochowany w  Rybnej-Strzybnicy. Odszedł do wieczności w 47 roku życia i w 18 roku kapłaństwa