Oni również chodzili do naszej szkoły... Stanisław Styrc

W roku 1962/63 (mając siedem lat) zostałem uczniem klasy I w Szkole Podstawowej Nr 5. Mą pierwszą wychowawczynią była Pani Fichtel, a następnie Pani Koziołek. Do dziś „beztroskie” lata szkolne spędzone w podstawówce wspominam z sentymentem. Często opowiadałem swoim dzieciom oraz wnukom, jak to dawniej było…
Nauczyciele byli dla nas autorytetami i obdarzaliśmy ich szacunkiem. Oni uczyli nas nie tylko polskiego, matematyki, zajęć technicznych czy wychowania fizycznego, ale także samodzielności, rozwagi i odpowiedzialności. Prace w szkolnym ogródku szczególnie zapadły w mej pamięci. Dzięki nim mieliśmy bezpośredni kontakt z przyrodą, Uczyliśmy się jak należy zasadzać i pielęgnować różne gatunki roślin i warzyw.
Szkoła była dla nas czymś więcej niż miejscem nauki. W niej chętnie spędzaliśmy czas wolny, uczestnicząc w zajęciach Szkolnego Klubu Sportowego, a także spotykając się na zbiórkach harcerskich.
Szkołę podstawową ukończyłem w 1970 roku. Przez kolejne lata zdobywałem wykształcenie stolarza w RPRB. Po zakończeniu edukacji i odbyciu służby wojskowej podjąłem prace w KWK ”Pokój”. Dziś jestem emerytem górniczym, jednak pracuje w Szkole Podstawowej Nr 41 jako konserwator.
Jestem mężem i ojcem dwóch dorosłych córek. Młodsza z nich (Renata) jest również związana z tą szkołą, gdyż od 2006 roku pracuje w niej jako nauczyciel. Tak, więc moja rodzina cały czas jest związana ze szkołą w Chebziu. Kto wie, być może za kilka lat i moja wnuczka swą edukacje rozpocznie także tam?