Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Rudzie Śl.

 • Kalendarium

  Sobota, 2019-12-14

  Imieniny: Alfreda, Izydora

 • Statystyki

  • Odwiedziny: 575250
  • Do końca roku: 17 dni
  • Do wakacji: 195 dni

Europejskie Dni Dziedzictwa 2014

W drugi i trzeci weekend września (13-14 i 20-21 września 2014) odbędzie się XXII edycja Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce. Zarówno w Polsce, jak i w innych krajakch europejskich można wówczas zwiedzać bezpłatnie zabytki i miejsca kultury, które są niedostępne na co dzień. Tegoroczna impreza odbędzie się pod hasłem: "Dziedzictwo - źródło tożsamości".

W ramach tych dni na terenie Rudy Śląskiej będzie można z przewodnikami dowiedziec sie o historii takich miejsc, jak Fryna i Stary Orzegów. Dużo będzie się działo również u naszych sąsiadów w Świętochłowicach, Bytomiu, Zabrzu czy Katowicach. Wystarczy wejść na stronę organizatorów i poszukać wydarzenie, które mogłoby nas zainteresować.

 

A jak to się zaczęło?

W 1984 roku minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie Dni Otwartych Zabytków. Wówczas bezpłatnie udostępniono do zwiedzania szerego zabytków, które na co dzień nie można było zwiedzać. Przez lata wydarzenie to cieszyło się tak dużym zainteresowaniem, że w 1991 roku Rada Europy ustanowiła Europejskie Dni Dziedzictwa.

W wydarzeniu tym uczestniczą wszystkie kraje wchodzące w skład Unii Europejskiej, w tym Polska, która włączyła się do akcji w 1993 roku.

 Źródło: EDD