Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Rudzie Śl.

 • Kalendarium

  Czwartek, 2019-01-17

  Imieniny: Antoniego, Henryki

 • Statystyki

  • Odwiedziny: 401819
  • Do końca roku: 348 dni
  • Do wakacji: 155 dni

Odwiedziliśmy Muzeum Historii Komputerów i Informatyki

W dniu dzisiejszy wybraliśmy się na wycieczkę do Katowic, gdzie mogliśmy zwiedzić i przetestować komputery znajdujące się w Muzeum Historii Komputerów i Informatyki. 

Nasza wizyta w tym nietypowym muzeum rozpoczęła się od krótkiego pokazu i prezentacji najstarszych komputerów z dużym naciskiem na ich podzespoły (płyta główna czy różne nośniki pamięci). Przy okazji Filip mógł podnieść pierwszy przenośny komputer, który ważył zaledwie 18 kg i to bez baterii, gdyż zasilany była prądem z gniazdka sieciowego. Uczniowie zobaczyli także, jak dawniej łączono się z internetem. 

Okazało się, iż wiele komputerów podukowało się w Polsce. Uczniowie byli pod wrażeniem, że komputer Odra z 1973 roku składa się z dużych pojedynczych elementów.

Po oglądnieciu wielu różnych komputerów uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności grając w gry z epok, z których te komputery pochodzą, a także sprawdzić swoje siły w grach zręcznościowych na automatach. Jednak największą frajdę wielu (a zwłaszcza Julkowi) sprawiło korzystanie ze stacjonarnego telefonu analogowego, w którym to za pomocą obracanego koła wybierało się numer. 

I tak to szybko upłynęły nam dwie godziny.