Środa, 2018-12-12

Imieniny: Ady, Aleksandra

Bezpłatne przejazdy na terenie Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii

PRZYPOMINAMY!

Od 1 stycznia 2018 roku dzieci i młodzież do 16. roku życia mogą korzystać z komunikacji bezpłatnie na terenie wszystkich 41 miast i gmin, wchodzących w skład Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii.

Porozumienie dotyczy KZK GOP, MZKP Tarnowskie Góry i MZK Tychy. Dzieci do 7. roku życia nieodpłatnie mogą jeździć komunikacją na podstawie oświadczenia osoby opiekującej się dzieckiem podczas podróży.

Najważniejsze:

• ulga obowiązuje przez cały rok,
  • za darmo można jeździć na terenie całej Metropolii
  • można z niej korzystać w autobusach, tramwajach, trolejbusach z logo KZK GOP, MZKP Tarnowskie Góry i MZK Tychy
  • ulga kodowana jest na spersonalizowanej karcie ŚKUP,
  • jeśli nie masz jeszcze tej karty, ulga do 31 marca uprawnienie to będzie uznawane na podstawie ważnej legitymacji szkolnej,
  • jeśli masz jeszcze ważny bilet okresowy, dostaniesz zwrot gotówki za jego niewykorzystaną część

Ulga będzie obowiązywać przez cały rok – także w weekendy, ferie i wakacje. Za darmo będzie można dojechać autobusem/ tramwajem/ trolejbusem nie tylko do szkoły, ale też do babci, na angielski, łyżwy lub basen. Dzięki temu komunikacja miejska stanie się konkurencyjna dla innych środków transportu.

Rocznikowo kończysz 16 lat. Do kiedy będziesz mógł jeździć bezpłatnie? To zależy kiedy się urodziłeś. Wyjaśnijmy:

• Twoja legitymacja szkolna jest ważna do 30 września.
  • Jeśli urodziłeś się w okresie od 1 stycznia do 30 września, bezpłatnie jeździsz do końca ważności Twojej legitymacji szkolnej, czyli do 30 września właśnie.
  • W sytuacji, gdy urodziłeś się później (w okresie do 1 października do 31 grudnia), będziesz jeździć bezpłatnie do dnia swoich urodzin, a nie do dnia końca ważności Twojej legitymacji.

Na przykład: Urodziłeś się 15 lutego – z ulgi korzystasz do 30 września. Urodziłeś się 15 listopada – z ulgi korzystasz do 15 listopada, a nie tylko do 30 września.

Ulga na bezpłatne przejazdy zostanie zakodowana na spersonalizowanej karcie ŚKUP. Jeśli posiadasz już kartę ŚKUP, ulgę zakodujesz w jednym z Punktów Obsługi Klienta lub Obsługi Pasażera. Listę tych punktów znajduje się w podanym linku: https://portal.kartaskup.pl/punkty-obslugi-klientahttps://portal.kartaskup.pl/punkty-obslugi-pasazera

Ulgę należy zakodować w momencie, gdy dziecko skończy 7 lat. Do osiągnięcia tego wieku, maluchy jeżdżą bezpłatnie na podstawie oświadczenia osoby, opiekującej się nimi w czasie podróży. To kolejna korzystna zmiana! Przypomnijmy, że do tej pory prawo to przysługiwało dzieciom do 4. roku życia.

Nie masz jeszcze karty ŚKUP? Wniosek o jej wyrobienie złożysz w jednym z Punktów Obsługi Klienta albo Pasażera. Ale UWAGA! Odbiór karty możliwy (osobiście) jest tylko w Punkcie Obsługi Klienta. Wniosek można wysłać również przez Internet (www.portal.kartaskup.pl). Nie można tego zrobić pocztą. Do wniosku należy dołączyć zdjęcie. W punktach może ono zostać zrobione na miejscu, może zostać zeskanowane z legitymacji szkolnej lub z przyniesionej fotografii.

Masz już 13 lat? Wniosek złożysz samodzielnie. Pamiętaj, aby mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość. Może to być np. legitymacja szkolna.

Chcesz złożyć wniosek za swoje 13-letnie dziecko? W takiej sytuacji wniosek może również złożyć rodzic lub prawny opiekun. Ale UWAGA! Musi mieć ze sobą pełnomocnictwo podpisane przez dziecko. Rodzic lub prawny opiekun przy składaniu wniosku musi mieć ze sobą dokument potwierdzający swoją tożsamość i tożsamość dziecka.

Dziecko nie ma jeszcze 13 lat? Wniosek w jego imieniu musi złożyć rodzic lub prawny opiekun. Trzeba mieć ze sobą: dowód osobisty; dowód osobisty lub paszport dziecka – gdy nie posiada tych dokumentów, wystarczy legitymacja szkolna; dokument poświadczający tytuł do opieki prawnej (np. akt urodzenia dziecka).

O szczegółach bezpłatnych przewozów dla dzieci do 16. roku życia można przeczytać pod poniższymi odnośnikami. Polecamy.

PS. Prosze sprawdzić waznośc legitymacji szkolnych. Ważna legotymacje jest wówczas, gdy jest podbita.